Marek, Jarosław, Wasyl

Poprawa krajobrazu i estetyki wsi

Gmina Kościan będzie realizowała dwa projekty z dofinansowaniem unijnym ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Stosowne umowy o przyznanie pomocy zostały podpisane 14 listopada br. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu przez Wójta Gminy Kościan – Andrzeja Przybyłę i Skarbnika Gminy – Danutę Marciniak. Zadania zakładają realizację Strategii Rozwoju Lokalnej Grupy Działania „Gościnna Wielkopolska” w ramach inicjatywy LEADER objętego Programem Zachowania Dziedzictwa Lokalnego. Pierwsza operacja pn. „Woda łączy historię i ludzi…” zakłada odnowienie stawów w Krzanie, Łagiewnikach i Szczodrowie oraz rowu melioracyjnego w Łagiewnikach wraz z zagospodarowaniem terenu w celu integracji mieszkańców. Całkowity koszt zadania skalkulowano na 125.843,64 zł, a kwota dofinansowania ma wynieść 80.074 zł, tj. 63,63 % poniesionych wydatków kwalifikowalnych. Operacja druga pn. „Odnowa i zagospodarowanie stawu w Racocie oraz zadrzewienia śródpolne w Gryżynie pomostem między przyrodą i dziedzictwem regionu” ma przyczynić się do poprawy krajobrazu oraz wzbogacenia wartości i zasobów przyrodniczych w miejscach bogatych historycznie i kulturowo, a także otworzyć możliwości rozwoju turystyki i rekreacji na bazie zrewitalizowanych obszarów.  Kwota planowanych wydatków na to zadanie sięgnie 250.782,41 zł, a wartość dofinansowania osiągnie 159.572 zł, tj. 63,63 % kosztów kwalifikowalnych.. Oba zadania będą realizowane w roku 2018 i mają zakończyć się na jesień przyszłego roku.