Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Podtopione Sepienko, Łagiewniki i Roszkowo

Starosta zwołał pilne spotkanie dotyczące sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej w Gminie Kościan.

14 sierpnia 2017 roku w Starostwie Powiatowym w Kościanie, po wizycie w terenie, odbyło się zwołane z inicjatywy Bernarda Turskiego Starosty Kościańskiego pilne spotkanie. W spotkaniu wzięli udział: Stefan Stachowiak, Wicestarosta Kościański, Andrzej Przybyła, Wójt Gminy Kościan, mł. kpt. Szymon Klemenski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, oraz przedstawiciele Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych: Magdalena Klupieć, kierownik Sekcji Eksploatacji i Utrzymania Urządzeń Melioracyjnych i Marek Szyszka, inspektor ds. melioracji. Na spotkaniu byli również obecni pracownicy Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Ulewne deszcze i burze, jakie miały miejsce w powiecie kościańskim w ostatnich dniach spowodowały gwałtowny wzrost stanu wód w gminie Kościan w okolicy Mosińskiego Kanału Obry, powodując zalanie okolicznych łąk i drogi powiatowej. Sytuacja jest szczególnie trudna w miejscowościach: Sepienko, Łagiewniki i Roszkowo, gdzie w przypadku dalszych opadów deszczu, istnieje ryzyko zalania okolicznych domostw i zabudowań gospodarczych, strat w uprawach rolnych, a także utrudnień i blokad w ruchu drogowym. W trakcie spotkania dokonano analizy aktualnej sytuacji i ryzyka wystąpienia lokalnych podtopień. Podjęto decyzję o zwróceniu się z apelem do Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego, Krzysztofa Grabowskiego, z prośbą o podjęcie niezwłocznych działań na rzecz regulacji obszarów wodnych na zagrożonym terenie. O kryzysowej sytuacji powiadomiono także Zbigniewa Hoffmana, Wojewodę Wielkopolskiego i Zofię Szalczyk, Przewodniczącą Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

- Stan wód jest na bieżąco monitorowany przez pracowników Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych Odział w Lesznie, jednak niezbędne są działania na rzecz regulacji cieków wodnych - informuje Bernard Turski, Starosta Kościański.

Problem wymaga rozwiązania, gdyż w rejonie tym na skutek niedrożności Kanału Mosińskiego, większe opady deszczu powodują nawracające zagrożenie wystąpienia lokalnych podtopień - podkreśla starosta. - Należy również przypomnieć - dodaje Bernard Turski -  że władze samorządowe Gminy Kościan i Powiatu Kościańskiego od kilku lat podejmują aktywne starania na rzecz budowy zbiornika retencyjnego w miejscowości Sepienko, co w obliczu obecnej sytuacji hydrologicznej w pełni potwierdza celowość i konieczność jego budowy. Ważna jest także sprawa pilnej regulacji, wykoszenia i pogłębienia Kanału Mosińskiego, który odebrałby nadwyżki wody z tego obszaru.

Ponadto uczestnicy spotkania apelują o stosowanie zasad bezpieczeństwa w czasie burz. Ostatnie dni pokazały, że w obliczu sił natury człowiek często okazuje się bezsilny, a skalę i skutki nawałnic trudno przewidzieć, jednak znajomość podstawowych zasad bezpieczeństwa w czasie burz z pewnością zmniejsza zagrożenie dla zdrowia i życia oraz zmniejsza straty materialne. W tym celu warto zapoznać się z poradnikiem RSO dot. burz i nawałnic, dostępnym pod linkiem:

W przypadku zaistnienia szkód przypominamy o możliwości ubiegania się o pomoc finansową przez osoby poszkodowane w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęski żywiołowej, w tym m. in. o wypłatę zasiłków celowych dla poszkodowanych rodzin lub osób samotnie gospodarujących, które poniosły straty w gospodarstwach domowych (budynkach mieszkalnych, podstawowym wyposażeniu gospodarstw domowych) i znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej, w której nie mogą zaspokoić niezbędnych potrzeb bytowych w oparciu o posiadane środki własne. Kwota zasiłku nie może przekroczyć 6 tys. zł. Ponadto w zależności od skali zniszczenia powstałego w gospodarstwie domowym pomoc może być również przyznawana na remont budynku lub lokalu mieszkalnego w kwocie nie większej niż 100 tys. zł. Ewentualna pomoc powinna być poprzedzona szczegółową analizą potrzeb osób i rodzin poszkodowanych w wyniku tych zdarzeń.

Do tej pory nie wpłynęły wnioski dotyczące udzielenia pomocy w formie zasiłku celowego w powiecie kościańskim. Osoby zainteresowane proszone są o kontakt z gminnymi/miejskimi ośrodkami pomocy społecznej w celu uzyskania szczegółowych informacji.