Aleks, Grzegorz, Aleksander

Podpisanie umowy na dofinansowanie rozbudowy oczyszczalni ścieków w Racocie

W Urzędzie Gminy Kościan odbyła się konferencja prasowa, podczas której Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak oraz Wójt Gminy Kościan Andrzej Przybyła podpisali umowę na dofinansowanie zadania pn. „Rozbudowa oczyszczalni ścieków w Racocie wraz z solarną suszarnią osadów ściekowych - budowa kanalizacji sanitarnej w Turwi”. Zadanie to realizowane będzie w ramach działania 4.3 „Gospodarka wodno-ściekowa” Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+, z kwotą dofinansowania ze środków unijnych w wysokości 7.239.893,12 zł i całkowitą wartością projektu w kwocie 15.932.598,91 zł.

Rozbudowa oczyszczalni związana jest z planowanym zwiększeniem ilości przyjmowanych ścieków surowych, poprawą istniejącego stanu technicznego, wprowadzeniem nowych technologii oczyszczania oraz rozbudową o nowe węzły technologiczne, zapewniające stabilność pracy oczyszczalni ścieków. Projekt polegać będzie na realizacji oczyszczalni mechaniczno-biologicznej z podwyższoną redukcją związków biogennych w systemie przepływowym. Projekt zakłada zwiększenie efektywności mechanicznej oczyszczania ścieków. Zmniejszenie stopnia uwodnienia osadu realizowane będzie w projektowanej solarnej suszarni osadów. Zadanie obejmować będzie również Budowę sieci kanalizacji sanitarnej w Turwi.