Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Podrzuty śmieci w Nowym Dębcu

Niestety poziom świadomości ekologicznej mieszkańców, wspólna dbałość o porządek oraz wizerunek Gminy Kościan nadal pozostawiają wiele do życzenia. Pojawiły się nowe podrzuty śmieci, odpadów wielkogabarytowych i materiałów budowlanych przy Oczyszczalni Ścieków w Nowym Dębcu. Jest to jedno z miejsc, w którym właściciele domków letniskowych z tej miejscowości, którzy uiścili roczną ryczałtową opłatę za śmieci, mogą składować do odpowiednich pojemników odpady zmieszane, plastiki, szkło i makulaturę, oraz pozostawiać drobne odpady zielone. A tymczasem podrzucane jest tam wszystko! To nie jest kolejny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (tzw. PSZOK)! Taki dla mieszkańców Gminy Kościan funkcjonuje w Bonikowie lub dostępny jest w Piotrowie Pierwszym.

Osoby podrzucające odpady budowlane, wielkogabarytowe lub niebezpieczne będą pociągane do odpowiedzialności i karane. Dlatego wkrótce w tym miejscu w Nowym Dębcu zainstalowany będzie monitoring! Szkoda tylko, że Gmina musi tracić pieniądze na usuwanie podrzutów, ściganie winnych czy wprowadzanie monitoringu kosztem np. remontu i budowy dróg.