Adolf, Leon, Tymon

Mistrzostwa Świata Karate Olimpijskiego WKF kadetów, juniorów i młodzieżowców

Od niedzieli 20 października zawodnik Budokan Astromal Leszno Aleksander Opas, mieszkaniec gminy Kościan wraz z reprezentacją Polskiej Unii Karate przebywał w Santiago de Chile, gdzie od 23 do 27 października brał udział w Mistrzostwach Świata Karate Olimpijskiego WKF kadetów, juniorów i młodzieżowców.

Pomimo trudnej sytuacji polityczno-gospodarczej w Chile (zamieszki i protesty na ulicach oraz wprowadzenie stanu wyjątkowego i godziny policyjnej), zawody się odbyły, ale niestety bez udziału publiczności, a na hali podczas zawodów mogli przebywać wyłącznie sportowcy startujący danego dnia.
Alek na Mistrzostwach Świata  zajął bardzo wysokie 9 miejsce. W jego kategorii kadet -52 kg startowało 45 zawodników z całego świata. Warto wspomnieć, że w drugiej rundzie turnieju zmierzył się z późniejszym Mistrzem Świata i przegrał tą walkę nieznacznie, bo  wynikiem 1:0.

- Za mną emocjonujący pobyt w Chile i mój pierwszy start na Mistrzostwach Świata. Zarówno start, jak i pobyt w Santiago na bardzo długo pozostanie w mojej pamięci, gdyż poza świetną atmosferą w całej kadrze oraz wielkimi emocjami podczas zawodów, byłem również świadkiem a niejednokrotnie znajdowałem się niemal w centrum dramatycznych wydarzeń, które miały miejsce w całym Chile, a szczególnie w Santiago. Teraz czeka mnie jeszcze cięższa praca, aby utrzymać miejsce w reprezentacji na dłużej. W planach jest start w Mistrzostwach Europy w Budapeszcie w lutym 2020 roku. Bardzo dziękuję gminie Kościan za udzielone wsparcie finansowe, które umożliwiło mi start w Mistrzostwach Świata.