Czujniki stanu powietrza
CZYTELNIA
kod

Ireneusz Tomowiak Mistrzem Polski w Kopa Sportowego

W niedzielę 29. 09. 2019 r. w hali sportowej przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Starych Oborzyskach  odbyły się IV mistrzostwa Polski w kopa sportowego.

W Starych Obrzyskach zjawiło się 308 miłośników tej karcianej gry w tym 9 kobiet.  Zawodnicy wywodzili się głównie z Wielkopolski oraz Ziemi Lubuskiej.

Nie zawiódł nas kolega Bogdan Czapiewski, który przyjechał do nas aż z Wieliczki.

Patronat Honorowy na mistrzostwami objęli kościańscy posłowie na sejm RP Wojciech Ziemniak i Adam Szłapka a także Starosta Kościański Henryk Bartoszewski, Przewodnicząca Rady Powiatu Kościańskiego Pani Iwona Bereszyńska, Wójt Gminy Kościan Andrzej Przybyła, Burmistrz Miasta Kościana Piotr Ruszkiewicz, Burmistrz Śmigla Małgorzata Adamczak, Burmistrz Miasta i Gminy Krzywiń Jacek Nowak i Burmistrz Gminy Czempiń Konrad Malicki.

Patronat medialny sprawowali zaś  Gazeta Kościańska, portal koscian.net, Kurier Lokalny, Gazeta Kościaniak, Gazeta ABC, Radio Elka i portal kaszebe-baszka

Mistrzem Polski został Ireneusz Tomowiak - Walety Morownica uzyskując 19 pkt. dużych i 100 pkt. małych. Wicemistrzowskie tytuły zdobyli: Ryszard Kuraszyk – CELINA Lubosz i Ireneusz Warzybok - Stobnickie Asy Stobnica. W czołowej dziesiątce znaleźli się jeszcze: 4. Ryszard Konfederak – ORŁY Głuchowo, 5. Władysław Ziółek –Kontra-rej-bok Międzychód, 6. Sylwester Grynczek  - Stobnickie Asy – Stobnica, 7. Tomasz Siwecki – KRZEMIEŃ Krzemieniewo, 8. Sylwester Litwin – Sokół Dąbrówka, 9. Kazimierz Stefaniak – Koziarki Dolsk, 10. Chumski Andrzej – Pocztowiec Kościan.

Klasyfikację pań wygrała Cecylia Stanisławiak – CELINA Lubosz, która pokonała Elżbietę Baraniak – KOZIARKI Dolsk. Trzecie miejsce zajęła Łucja Zawierucha – MIĘDZYCHÓD  Chrzypsko Wielkie.
Klasyfikację drużynową wygrał zespół CELINA Lubosz składający się dwóch par małżeńskich : Cecylii i Ryszarda Stanisławiak oraz Danuty i Ryszarda Kuraszyk wyprzedzając STOBNICKIE ASY  w składzie : Zbigniew Kowalski, Sylwester Grynczek, Krzysztof Herman i Ireneusz Warzybok. Na najniższym stopniu podium mistrzostwa zakończyli KOPIARZE Międzychód – Franciszek Minge, Zbigniew Zielonka, Krzysztof Kawa i Piotr Olszowski.
Duet Ryszardów - Stanisławiak i Kuraszyk z teamu CELINA Lubosz zwyciężył w klasyfikacji par. Wicemistrzami zostali  Krzysztof Kawa i Piotr Olszowski z zespołu Kopiarze Międzychód. Trzecie miejsce zajęła para Stobnickich Asów – Krzysztof Herman i Ireneusz Warzybok.

Mistrzowie i wicemistrzowie w poszczególnych klasyfikacjach uhonorowani zostali pucharami i szarfami.
Organizatorzy, przy wydatnej pomocy sponsorów przygotowali 80 nagród dla czołowych zawodników w klasyfikacji indywidualnej. Nagrody otrzymały także 3 pierwsze zawodniczki w klasyfikacji kobiet oraz  zawodnicy z trzech najlepszych drużyn i par. Pucharami i nagrodami uhonorowani zostali także najmłodszy zawodnik mistrzostw Mirosław Kaźmierczak ŻUBRY Jasień oraz  najstarszy Leonard Majchrzak – PKS Racot.

Organizatorami mistrzostw było Kościańskie Stowarzyszenie Kopa Sportowego przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Kościanie, Powiatowym  Stowarzyszeniem Ludowe Zespoły Sportowe, Polską Federacją Baszka – Kop i Szkołą Podstawową im. Jana Pawła II w Starych Oborzyskach.

Mistrzostwa należy uznać za bardzo udane przede wszystkim ze względu na sprawny ich przebieg oraz liczny udział zawodników.  Spodziewaliśmy się takiej frekwencji, choć po cichu liczyliśmy, że uda się nam pobić rekord z mistrzostw w Racocie. Wtedy do rywalizacji przystąpiły aż 384 osoby.