Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

„U mnie i u Ciebie. Wymiana młodzieży lokalnie” – nowa edycja konkursu

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) zaprasza do udziału w konkursie o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży 2021-2023 realizowanym pod hasłem  „U mnie i u Ciebie. Wymiana młodzieży lokalnie“. Konkurs jest skierowany do organizacji i instytucji realizujących polsko-niemieckie projekty wymiany młodzieży. Projekty można zgłaszać do 28 lutego 2021 roku.

Są Państwo szkołą, stowarzyszeniem lub organizacją pozarządową, która chciałaby angażować się w życie miejscowej społeczności? Chcieliby Państwo przybliżyć lokalnym mieszkańcom swoją działalność i zaprosić ich do współpracy lub z młodzieżą zrobić coś dla swojej wsi, miasta lub powiatu? Poza tym mają Państwo partnera w Niemczech, który również działa lokalnie i chcieliby Państwo wspólnie zrealizować projekt poświęcony Państwa miejscowościom lub regionom? PNWM zaprasza więc Państwa do zgłoszenia wybranego pomysłu na projekt do konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży 2021-2023.

Tematyka projektów

Podczas zaplanowanych spotkań partnerzy mogą zająć się kulturą, sportem lub sytuacją społeczną w swojej okolicy albo wspólnie zaangażować się w rozwój swoich miejscowości, tak aby stały się one ciekawsze dla młodych ludzi. Forma, w jakiej zostanie zrealizowany projekt zależy od Państwa: spektrum możliwości sięga od A jak audioguide, przez B jak blog z aktualnościami z partnerskiego regionu, H jak hackathony, na których powstaną aplikacje dla młodzieży, I jak interaktywne plany miast, K jak kafejki pop-up serwujące menu z regionu partnera, P jak posiedzenie parlamentów młodzieżowych, R jak rowerowe wycieczki międzypokoleniowe, aż do Z jak zwiedzanie muzeum miejskiego ze specjalnym tandemowym oprowadzeniem… Najważniejsze, aby projekty zostały przygotowane w polsko-niemieckim zespole i były zrealizowane z udziałem młodzieży z Polski i Niemiec. Do współpracy warto zaprosić również inne organizacje lub instytucje z Państwa najbliższej okolicy, by wspólnie zrobić coś pożytecznego dla lokalnych społeczności!

Warunki uczestnictwa

• konkursowe projekty mogą zgłosić partnerstwa składające się co najmniej z jednego polskiego i jednego niemieckiego partnera – na przykład gminy, szkoły, organizacji pozarządowej lub innej instytucji;
  • w projektach zgłoszonych do konkursu muszą wziąć udział młodzi ludzie (do 26 roku życia) z Polski, Niemiec i ewentualnie kraju trzeciego;
  • planowaniem, organizacją, realizacją i ewaluacją projektu powinni wspólnie zająć się obaj partnerzy; nawet jeśli młodzież sama nie będzie organizować spotkania, to jej zainteresowania i pomysły muszą stanowić nieodzowny element projektu;
  • projekt musi obejmować przynajmniej dwa spotkania składające się każdorazowo z przynajmniej czterech dni – jedno po polskiej, drugie po niemieckiej stronie (w zależności od sytuacji epidemiologicznej może również alternatywnie odbyć się online);
  • założenia projektu powinny być również zgodne z ogólnymi zasadami wspierania Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Harmonogram konkursu

• 28 lutego 2021 roku – ostateczny termin przesyłania zgłoszeń (projektów do konkursu);
  • 15 marca 2021 rokuwyłonienie finalistów konkursu przez jury złożone ze pracowników PNWM;
  • od 21 do 24 czerwca 2021 rokuseminarium wprowadzające dla finalistów konkursu w Magdeburgu (z udziałem po jednej osoby reprezentującej każdego z partnerów z Polski, Niemiec i ewentualnego kraju trzeciego);
  • od 1 lipca 2021 roku do 31 grudnia 2022 rokurealizacja projektów zakwalifikowanych do finału;
  • lato 2023 w Polsceseminarium podsumowujące dla wszystkich finalistów wraz z uroczystością wręczenia nagród.

Nagrody

• I miejsce: 4000 euro dla każdego z partnerów (w sumie 8000 euro za projekt bilateralny i 12 000 euro za projekt trójstronny);
  • II miejsce: 3000 Euro dla każdego z partnerów ( sumie 6000 euro za projekt bilateralny i 9000 euro za projekt trójstronny);
  • III miejsce: 2000 Euro dla każdego z partnerów (w sumie 4000 euro za projekt bilateralny i 6000 euro za projekt trójstronny).

Ponadto projekty finałowe otrzymają dofinansowanie w wysokości do 130% stawek zryczałtowanych określonych w Wytycznych PNWM. Koszty uczestnictwa w seminariach wprowadzającym i podsumowującym oraz w uroczystości wręczenia nagród ponosi PNWM.

Zgłoszenia

Projekty do konkursu należy zgłaszać online poprzez wypełnienie formularza elektronicznego najpóźniej do 28 lutego 2021 roku. Aby zgłosić projekt należy wypełnić formularz konkursowy, załączyć szkic projektu i potwierdzić regulamin konkursu.

Warto zajrzeć po więcej szczegółów na  https://bit.ly/NagrodaMłodzieży