Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Pozytywna kontrola gminnej inwestycji

Gmina Kościan uzyskała pozytywną opinię kontroli finansowo-problemowej zadania pn. „Instalacja odnawialnych źródeł energii w gospodarstwach domowych dla mieszkańców Gminy Kościan”. Audyt w zakresie gospodarowania środkami pochodzącymi z budżetu Unii Europejskiej w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 przeprowadzili kontrolerzy z Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu. Zakres kontroli obejmował m.in. prawidłowość wyboru operacji w odniesieniu do kryteriów, kwalifikowalność wydatków, zamówienia publiczne, pomoc publiczną, obowiązki w zakresie informacji i promocji, zapisy księgowe. Ponadto przeprowadzono kontrole terenowe – losowo zweryfikowano montaż 20 mikroinstalacji fotowoltaicznych na posesjach mieszkańców. Protokół z kontroli podpisano bez uwag.

Przypominamy, że Gmina Kościan zrealizowała i rozliczyła wspomnianą inwestycję, w ramach której na 303 posesjach zainstalowano ogniwa fotowoltaiczne, a na 40 domach - panele słoneczne. Pozwoli to wypracować efekt ekologiczny w postaci produkcji 1,5 MW czystej energii z odnawialnych źródeł, a mieszkańcom znacznie zaoszczędzić na rachunkach. Całkowity koszt inwestycji wyniósł prawie 6 mln zł. Mieszkańcy, czyli ostateczni beneficjenci, wyłożyli kwotę niespełna 1,4 mln zł, obejmującą 15 % kosztów netto instalacji, ubezpieczenie oraz podatek VAT. Pozostałą część, tj. 4,6 mln zł, samorząd pozyskał ze wspomnianych środków unijnych.