Aniela, Sykstus, Joanna

7 edycja gry miejskiej "Kryptonim Wolność"

W sobotę, 17 lutego z okazji 99. rocznicy Powstania Wielkopolskiego odbyła się VII edycja Gry Miejskiej „Kryptonim Wolność”, której Gmina Kościan była współorganizatorem.  Gra inspirowana jest historycznymi wydarzeniami związanymi z wyzwoleniem Kościana w latach 1918-1919. Z roku na rok impreza cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród młodzieży.  W VII edycji gry wzięły udział dwie drużyny z Zespołu Szkół Gminy Kościan w Racocie oraz siedem drużyn z Zespołu Szkół w Starych Oborzyskach. Uczestnicy mieli do wykonania wiele misji. Zadania do  wykonania ściśle związane były z wydarzeniami jakie miały miejsce z 29 na 30 grudnia 1918 roku.

Uczestnicy gry miejskiej uciekali z aresztu, ćwiczyli musztrę, wynosili amunicję ze zbrojowni, brali udział w lekcji w pruskiej szkole, rzucali do celu z kosza z balonu, pływali łodzią omijając miny. Mieli również możliwość obejrzeć modele samolotów z okresu I wojny światowej czy replikę wozu pancernego Ehrhardt M17. Zmagania drużyn zakończył wykład regionalisty ziemi kościańskiej Jana Pawickiego, który przybliżył historię strajku szkolnego uczniów z okolic Kościana z 1906 roku.