Adolf, Leon, Tymon

Gminie przybywa mieszkańców

Na dzień 31 grudnia 2019 roku liczba mieszkańców Gminy Kościan wynosiła 16205 i była o 106 osób wyższa jak rok wcześniej. Spośród wszystkich mieszkańców na pobyt stały zameldowanych było 15946, a na pobyt czasowy – 259. W ciągu ostatnich piętnastu lat liczba mieszkańców gminy wzrosła o prawie tysiąc osób. Co ciekawe od ubiegłego roku nieco większa jest liczba mężczyzn, na co wpływ mają przede wszystkim zameldowani w gminie obcokrajowcy, których w sumie jest 98. W ubiegłym roku dodatni był również przyrost naturalny. Liczba urodzeń wyniosła 208, a zgonów było 134. Tendencja ta utrzymuje się już od wielu lat.

Istotne zmiany zachodzą także w liczbie mieszkańców poszczególnych wsi. Największymi sołectwami Gminy Kościan są Kiełczewo, Stare Oborzyska, Racot i Nowy Lubosz, ale największa dynamika wzrostu  w ostatnich latach nastąpiła w Pelikanie, Nowym Dębcu, Nowych Oborzyskach i Widziszewie. Najwięcej mieszkańców  ubyło Turwi, Choryni i Gryżynie, a największa regresja wystąpiła w przysiółkach: Granecznik, Ignacewo i Wronowo. Szczegółowe zestawienia przedstawiają załączone tabele.