Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Zaktualizuj Internet Explorer bądź zainstaluj inną przeglądarkę.

Wpis został dodany do czytelni.Zamknij komunikat

Wpis usunięty.Zamknij komunikat

Dodaj wpis do czytelni.
Usuń z czytelni.
you tube
thumbnail
03
lipca
piątek
Anatol, Jacek, Tomasz
System Elektronicznej
Skrzynki Podawczej
EBOK Wodociągi
Czujniki stanu powietrza
CZYTELNIA
kod

Gaz w Gminie Kościan

Odrodzona samorządność to jeden z największych sukcesów naszych przemian. Uwolniła ona energię Polaków i pozwoliła lokalnym wspólnotom współuczestniczyć i współdecydować w sprawach publicznych. Nie byłoby nowoczesnej i wolnej Polski bez rozwoju samorządności. 30 lat samorządu Gminy Kościan to wiele działań, które uczyniły nasze codzienne życie łatwiejszym, przyjemniejszym i atrakcyjniejszym. To odwaga i mądrość radnych, a przede wszystkim włodarzy gminy w podejmowaniu ważnych i trudnych decyzji.

Samorząd gminny na początku lat dziewięćdziesiątych musiał zmierzyć się z wieloma problemami. W 1994 roku „porwał się” na niebagatelne zadanie. Wówczas został powołany i rozpoczął swoje działanie Gminny Komitet Gazyfikacji. Dyrektor PGNiG w Poznaniu stwierdził wtedy, że pomysł gazyfikacji całej gminy to bajka. Ta bajka urzeczywistniła się po 3 latach intensywnej pracy, w wyniku której w całej gminie zbudowano sieć gazową o długości około 170 km, do której podłączono ponad 2000 użytkowników. Byliśmy wtedy w Polsce pionierami. A dziś dzięki śmiałej decyzji lokalizacyjnej sprzed lat mamy nawet „swój” gaz płynący z kopalni w Kokorzynie uruchomionej w 2002 roku. Zasoby złóż eksploatowanych przez nią wynoszą około 34 mld m3 gazu. Maksymalna wydajność kopalni to 200 tys. m3/h. Pozwala to na wydobycie około 1,2 mld m3 gazu ziemnego rocznie. W 2010 roku uruchomiono dodatkowo podziemny magazyn gazu w Bonikowie. Maksymalna wydajność zatłaczania gazu do magazynu Bonikowo wynosi 1,7 mln m3 dobę oraz 70 tys. m3/h. Maksymalna wydajność odbioru gazu z magazynu wynosi 2,4 mln m3 na dobę oraz 100 tys. m3 na godzinę. Magazyn ma na celu stabilizację pracy systemu gazu zaazotowanego oraz zapewnienie lepszego zarządzania zdolnościami produkcyjnymi okolicznych złóż.

Funkcjonowanie tych zakładów daje Gminie Kościan wymierne korzyści. Samorząd ma dzisiaj zagwarantowane z tego tytułu dochody w postaci m.in. opłaty eksploatacyjnej w wysokości ponad 4 mln zł rocznie, a dostarczany gaz z tej kopalni to dobry argument dla obecnych i potencjalnych inwestorów na terenie naszej gminy. (md)Mobilnie
kod
Przeglądaj naszą stronę na wszystkich
urządzeniach mobilnych.
Lipiec
2020
p w s c p s n
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31