Adolf, Leon, Tymon

Praktyczne sprawdzenie ewakuacji

18 października br. Wójt Gminy Kościan Andrzej Przybyła zarządził praktyczne sprawdzenie organizacji ewakuacji pracowników Urzędu Gminy, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kościanie. Wyznaczony pracownik urzędu do kierowania ewakuacją przystąpił  do działań organizacyjnych:
- wyznaczył osoby do ogłoszenia alarmowania i ogłaszania komunikatu wśród pracowników zakładów,

- wyznaczył osoby do zapewnienia bezpieczeństwa ewakuacji do miejsca zbiórki, zabezpieczenia wejść urzędu, oznakowania stref zagrożenia,
- wyznaczył osobę do wyłączenia dopływu prądu oraz zamknięcia zaworów wody i gazu w budynku.

Kierująca ewakuacją przypomniała pracownikom czym jest ewakuacja, co zawiera komunikat dotyczący ewakuacji i kto z pracowników odpowiada za ewakuację urzędu. Cel praktycznego sprawdzenia organizacji ewakuacji został osiągnięty.

Podstawę prawną ewakuacji stanowią:
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów;
- Instrukcja dotycząca spraw ewakuacji ludzi, zwierząt i mienia na wypadek masowego zagrożenia z 2008 roku.

Poniżej obowiązujący znak do gromadzenia się ludzi jako strefa bezpieczna:

Sygnały do porozumiewania się z helikopterami:

• BIAŁY KOLOR potrzebujemy żywności i  wody
  • CZERWONY KOLOR potrzebujemy  pomocy medycznej (również skrzyżowane ramiona nad głową)
  • NIEBIESKI KOLOR prosimy o jak najszybszą ewakuację

Znaki sygnalizacyjne stosowane dla pilotów śmigłowców:

X - POTRZEBNA POMOC MEDYCZNA
     V - POTRZEBNA POMOC (YES)
     N - NIEPOTRZEBNA POMOC (NO)

Sporządziła: Inspektor ds. obronnych i obrony cywilnej /B. Sz-M./