Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Komunikat w sprawie deratyzacji w miejscowości Wyskoć

Wójt Gminy Kościan informuje, iż zarządzeniem 31/2019 z dnia 25 czerwca 2019 r. zarządził przeprowadzenie dodatkowej deratyzacji na terenie sołectwa Wyskoć. Deratyzację każdy właściciel, użytkownik wieczysty oraz zarządcy obiektów handlowych zobowiązani są przeprowadzić w okresie od 1 lipca 2019 r. do 31 sierpnia 2019 r.

Mieszkańcy sołectwa Wyskoć zobowiązani są, do:

1) zamknięcia gryzoniom miejsc dostępu do budynków i pomieszczeń (m.in. poprzez naprawę wszystkich uszkodzeń, które mogą służyć gryzoniom jako drogi wtargnięcia np. otwory w drzwiach, podłogach lub ścianach).

2) usunięcia z terenu objętego akcją odszczurzania wszelkich odpadów żywnościowych oraz innych odpadów, mogących stanowić pożywienie dla zwalczania gryzoni.

3) wyłożenia na terenie nieruchomości preparatów do zwalczania gryzoni (szczurów) oraz nadzorowania, by preparaty były uzupełniane w miarę potrzeb; preparaty powinny być rozłożone: wewnątrz lub w pobliżu gniazd zwalczanych gryzoni, w narożnikach pomieszczeń i wzdłuż ścian, na ścieżkach przebiegu lub w miejscach żerowania, w miejscu gromadzenia odpadów, w piwnicach, magazynach, pomieszczeniach strychowych i gospodarczych, a także na zapleczach sklepów.
Ilość preparatu powinna być dostosowana do zaleceń zawartych na opakowaniu preparatu użytego do deratyzacji.

4) umieszczenia w miejscach wyłożenia preparatów dla zwalczania gryzoni napisów ostrzegawczych: „UWAGA! TRUCIZNA DO ZWALCZANIA GRYZONI! Niebezpieczeństwo zatrucia ludzi i zwierząt!”.

5) systematycznego usuwania padłych gryzoni, które należy przekazać do utylizacji.

6) niezwłocznego usunięcia po dniu zakończenia akcji deratyzacji pozostałości wyłożonego preparatu do zwalczania gryzoni, które należy przekazać do utylizacji.

7) zabezpieczenia zwierząt domowych i gospodarskich przed możliwością dostępu do preparatów do zwalczania gryzoni.

Z uwagi na niebezpieczeństwo przypadkowego zatrucia ludzi w okresie wyłożenia preparatów do zwalczania gryzoni rodzice i opiekunowie mają obowiązek pouczenia dzieci i innych osób, nad którymi sprawują opiekę o zagrożeniu i skutkach zatrucia. W przypadku zatrucia preparatem do zwalczania gryzoni należy natychmiast skontaktować się lekarzem.

Jako dowód z przeprowadzenia deratyzacji należy zachować dokument potwierdzający zakup preparatów do zwalczania gryzoni (szczurów) lub zawarte zlecenie z zakładem przeprowadzającym deratyzację.