Aleks, Grzegorz, Aleksander

XXXII Biegi im. Dezyderego Chłapowskiego w Turwi

XXXII Biegi im. Dezyderego Chłapowskiego – Turew 2017

W XXXII  Biegach Przełajowych im. Dezyderego Chłapowskiego, które odbyły się w Turwi 7 października br., wzięło udział ponad 420 biegaczy, w tym 121 w biegu głównym na 10 km. Cieszy tak duże zainteresowanie naszym biegiem, z roku na rok rośnie liczba zawodników startujących w biegu głównym na 10 km. Tegoroczne biegi z powodu zniszczeń jakich dokonał orkan Ksawery zostały przeprowadzone przy Szkole Podstawowej w Turwi, a biegi rozegrane na zmienionych trasach. Do piątkowego popołudnia pod wielkim znakiem zapytania stała możliwość przeprowadzenia biegów. Przy zaangażowaniu wielu osób i uprzejmości dyrekcji i pani kierownik szkoły udało się wszystko zorganizować.

W klasyfikacji generalnej biegu głównego zwyciężył reprezentant Ukrainy Dmytro Musiialchenko w czasie 33 minut 44 sekundy,  przed swoim rodakiem Pawłem Olinysem (ubiegłoroczny tryumfator). Trzecie miejsce zajął Krzysztof Szymanowski, reprezentujący JW1517/Szymanowski Team.  Klasyfikację kobiet wygrała Ukrainka Yulia Diatlowa (czas 40,29), druga też była również Ukrainka Swetlana Olijnyk, a miejsce trzecie zajęła Jadwiga Wyrwińska AZS AWF Poznań. Na czwartym miejscu uplasowała się Milena Tomaszyk reprezentująca JW1517/Szymanowski Team.

Wyniki w kategoriach wiekowych:

Kobiety 20-29 lat

1. Krzysztof Szymanowski
  2. Tomasz Musiał
  3. Arkadiusz Michalski

W biegach dziecięcych i młodzieżowych brało udział prawie 300 uczniów.

W poszczególnych kategoriach triumfowali - rocznik 2011 i młodsi: Natasza Nawrocka i Jakub Spolankiewicz, roczniki 2010-2009: Julita Mituła i Tymotesz Szłapka, roczniki 2008-2007: Faustyna Szłapka i Kacper Wojtaszek, rocznik 2006-2005: Paulina Jackowiak i Norbert Musielak, roczniki 2004-2003: Jagoda Musielak i Filip Różański, rocznik 2002: Weronika Malinowska i Mateusz Zawiła, rocznik 2001 i starsi: Aleksandra Losy i Bartosz Losy.

Wszyscy uczestnicy biegów otrzymali okolicznościowe dyplomy, napoje i posiłek, uczestnicy biegu głównego pamiątkowe koszulki i medale, a najlepsi w poszczególnych kategoriach puchary i nagrody ufundowane ze środków Gminy Kościan i Sany Kościan. Zawody uzyskały ponadto wsparcie finansowe Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz WZ LSZ w Poznaniu. Dla wszystkich uczestników biegów Top Farms Wielkopolska ufundował jabłka, a dla uczestników biegu głównego dodatkowo możliwość zwiedzenia Gorzelni w Turwi

Imprezę zorganizowali Ośrodek Sportu i Rekreacji Gminy Kościan i Ludowy Klub Sportowy Sana w Kościanie, przy wsparciu Instytutu Badań Środowiska Rolniczego i Leśnego Stacja Badawcza w Turwi, Szkoły Filialnej w Turwi, Klubu Sportowego Tur Turew, Top Farms Wielkopolska i Gorzelni Turew oraz Zakładu Rzeźnicko-Wędliniarskiego Zbigniewa Domagały z Turwi.

Nad bezpieczeństwem biegaczy czuwali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kościanie, zabezpieczenie medyczne zapewniła firma TB SERVICE PLUS Tymoteusz Bączyk oraz OSP w Spytkówkach. (ao)