Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Zaktualizuj Internet Explorer bądź zainstaluj inną przeglądarkę.

Wpis został dodany do czytelni.Zamknij komunikat

Wpis usunięty.Zamknij komunikat

Dodaj wpis do czytelni.
Usuń z czytelni.
you tube
thumbnail
29
marca
piątek
Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
Budżet
System Elektronicznej
Skrzynki Podawczej
EBOK Wodociągi
Czujniki stanu powietrza
CZYTELNIA
kod

ASF – apel do hodowców świń

W związku ze stwierdzeniem ogniska afrykańskiego pomoru świń w Gminie Lipno Wojewoda Wielkopolski na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń (Dz.U. z 2015 r., poz. 754) dnia 24 czerwca 2020 r. wydał rozporządzenie nr 21/2020 wyznaczające w promieniu 3 km od ogniska obszar zapowietrzony oraz obszar zagrożony w promieniu 10 km od ogniska. Z obszarów tych zakazany jest wywóz świń z gospodarstwa przez okres 40 dni z obszaru zapowietrzonego oraz 30 dni z obszaru zagrożonego. Szczegółowe informacje o możliwości przemieszczenia świń z gospodarstw położonych na obszarze zapowietrzonym i zagrożonym można uzyskać u powiatowego lekarza weterynarii (tel. 65-512-07-03, koscian.piw@wetgiw.gov.pl).

Część Gminy Kościan została włączona do obszaru zagrożonego. W tej niebieskiej strefie znalazły się miejscowości: Widziszewo, Ponin (do drogi krajowej nr 5), Czarkowo (oprócz nr 35,37), Gurostwo (numer 6), Nacław, Nielęgowo, Gryżyna, Nowy Dębiec, Osiek, Januszewo.

Czym jest wywołany afrykański pomór świń?
Chorobę nazywaną afrykańskim pomorem świń (ASF - z angielskiego „African swine fever”) wywołuje wirus afrykańskiego pomoru świń (ASFV).

Czy afrykański pomór świń zagraża ludziom?
NIE. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF.

Czy afrykański pomór świń zagraża zwierzętom innym niż świnie i dziki?
NIE. Wszystkie inne gatunki zwierząt nie są wrażliwe na zakażenie wirusem ASF.

Co można zrobić, by zapobiec rozprzestrzenianiu ASF?
Każdy z nas (w tym zwłaszcza hodowcy świń) ma możliwość ograniczać ryzyko rozprzestrzeniania się ASF, poprzez przestrzeganie stosownych zakazów i nakazów.

Hodowcy:
Aby ograniczyć ryzyko zakażenia świń wirusem ASF, w gospodarstwach, w których utrzymywane są świnie, powinny być wdrożone wszystkie podstawowe zasady zabezpieczenia miejsc utrzymywania zwierząt (bioasekuracja), w szczególności:
- nie skarmianie zwierząt paszą niewiadomego pochodzenia ani produktami (w tym resztkami, zlewkami) pochodzenia zwierzęcego;
- nie zakupywanie świń z niewiadomego źródła, czyli nieoznakowanych i bez świadectwa weterynaryjnego;
- zastosowanie mat dezynfekcyjnych na wjazdach i wyjazdach do gospodarstw i przed wejściami do budynków inwentarskich;
- zabezpieczenie przed dostępem zwierząt dzikich do budynków inwentarskich, magazynów pasz oraz miejsc przechowywania ściółki;
- ograniczanie dostępu osób postronnych do zwierząt;
- zachowanie podstawowych zasad higieny - odkażanie rąk i obuwia, stosowanie odzieży ochronnej;
- nie pożyczanie sprzętów, nie zatrudnianie do obsługi osób, które hodują świnie, itp.

STREFA NIEBIESKA – obszar zagrożony wyznaczony w promieniu 10 km od ogniska / 7 km poza obszar zapowietrzony)

W obszarze zagrożonym wywóz świń z gospodarstwa na wniosek posiadacza świń jest możliwy po upływie 30 dni od dnia wstępnego czyszczenia i dezynfekcji przeprowadzonej w ognisku choroby pod następującymi warunkami:
- wywóz może nastąpić tylko do:
a) rzeźni zatwierdzonej do tego celu przez właściwego powiatowego lekarza weterynarii;
b) zakładu zajmującego się przetwarzaniem produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego lub produktów pochodnych, w celu zabicia;
c) innego gospodarstwa znajdującego się w obszarze zagrożonym; w tym przypadku niezbędne jest poinformowanie Głównego Lekarza Weterynarii o wydaniu zgody na taki wywóz oraz danych o gospodarstwie przeznaczenia.

- przed przemieszczeniem świń należy:
a) przeprowadzić badanie kliniczne świń, w tym wszystkich świń, które mają zostać wywiezione, wraz z pomiarem wewnętrznej temperatury ich ciała, zgodnie z instrukcją diagnostyczną;
b) sprawdzić prawidłowość identyfikacji świń i prowadzenia księgi rejestracji;
c) pobrać próbki do badań laboratoryjnych zgodnie z instrukcją diagnostyczną;
d) nie wcześniej niż 24 godziny przed przemieszczeniem urzędowy lekarz weterynarii poddaje świnie badaniu klinicznemu oraz zaopatruje przesyłkę świń w świadectwo zdrowia.

- przewóz może nastąpić tylko środkami transportu zaplombowanymi przez powiatowego lekarza weterynarii.

Wszyscy hodowcy, u których wystąpiło ognisko ASF, spełniający wymagania weterynaryjne, w tym z zakresu identyfikacji i rejestracji świń, otrzymają należne im odszkodowanie za straty poniesione w związku z działaniami Inspekcji Weterynaryjnej (odszkodowanie należne jest m.in. za świnie zabite z nakazu Inspekcji Weterynaryjnej oraz za zniszczone pasze lub sprzęt).


Więcej informacji można uzyskać na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii: https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/afrykanski-pomor-swin oraz Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Kościanie: http://piwkoscian.pl/



Mobilnie
kod
Przeglądaj naszą stronę na wszystkich
urządzeniach mobilnych.
Marzec
2024
p w s c p s n
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31