Aniela, Sykstus, Joanna

„Takie będą Rzeczpospolite, jakie ich młodzieży chowanie…”

Przekonani o słuszności stwierdzenia Jana Zamoyskiego, Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Gminy Kościan wraz włodarzami i radnymi gminy Kościan w 2018 roku, powołali Młodzieżową Radę Gminy Kościan. Wszystko po to, by usłyszeć głos młodzieży. Powołana Rada Młodzieżowa stanowi organ doradczy dla Wójta i Rady Gminy. Mając takie uprawnienia młodzi mogą informować o swoich potrzebach i problemach w gminie. Aby nauczyć się nowych rzeczy, a także posiąść nowe kompetencje, Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Gminy Kościan stworzyło projekt pod nazwą „Siła w Młodzieżowych Radach to siła młodzieży w społeczeństwie”. Szereg zaplanowanych działań (szkoleniowych, wyjazdowych, dialogowych) zostało dofinansowanych przez Narodowy Instytut Wolności z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Najatrakcyjniejszym elementem tego przedsięwzięcia jest współpraca Młodzieżowej Rady Gminy Kościan z innymi Młodzieżowymi Radami. Podjęto współpracę z Młodzieżowymi Radami ze Święciechowy, Gostynia, Leszna i Poznania. Dzięki nawiązanym kontaktom i wymianie dobrych praktyk młodzież ma możliwość dostosowania swych działań do możliwości i perspektyw swoich miejscowości.

Młodzieżowa Rada Gminy Kościan jest w trakcie realizacji projektu, w którym zaplanowała organizację konkursu „Zbuduj dom dla owadów”. Był on skierowany do uczniów szkół Podstawowych i średnich na terenie gminy Kościan oraz miasta Kościana. Celem było zwrócenie uwagi na problem malejącej liczby owadów zapylaczy, a także zwiększenie świadomości ekologicznej. Honorowy patronat nad konkursem sprawował Wójt Gminy Kościan Andrzej Przybyła, który wraz z Przewodniczącą MRG Kościan Aleksandrą Sobierajewicz  dokonał podsumowania i wręczył nagrody. W kategorii szkół podstawowych nagrodzono Dżesikę Donaj z ZS Stare Oborzyska, Aleksandrę Ruskowiak z ZS Stary Lubosz i Przemysława Łakomego z ZS Stare Oborzyska, a w kategorii szkół ponadpodstawowych – Natalię Bąk. Gratulujemy i dziękujemy wszystkim za udział w konkursie. Zapraszamy do kolejnych. Informacje na profilu facebookowym MRG Kościan. (jn)