Aniela, Sykstus, Joanna

96. Rocznica Powstania Wielkopolskiego

W 96 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego na Placu Ignacego Paderewskiego w Kościanie odbyła się uroczystość patriotyczna.

W samo południe delegacje władz samorządnych miasta, gminy i powiatu oraz instytucji i organizacji społecznych złożyły wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Wpisem nazwiska na pomnik uhonorowano podpułkownika Franciszka Rataja, urodzonego w Łagowie na Ziemi Kościańskiej, bohatera Powstania Wielkopolskiego, wojny polsko-bolszewickiej i III Powstania Śląskiego. W ceremonii wzięła udział wnuczka podpułkownika Anna Meisnerowska.

W uroczystości Gminę Kościan reprezentowali: Andrzej Przybyła - Wójt Gminy Kościan, Henryk Bartoszewski - Zastępca Wójta Gminy Kościan oraz Jan Szczepaniak - Przewodniczący Rady.

Fot. Gazeta Kościańska / Karina Jankowska

Natomiast w niedzielę, 28 grudnia na cmentarzu w Wyskoci odbyło się uroczyste ustawienie tabliczki pamiątkowej na grobie Powstańca Wielkopolskiego, kpt. Zygmunta Galińskiego.

[treść tabliczki]:
Zygmunt Galiński,
5.04.1885 - 29.05.1933
Powstaniec Wielkopolski, oficer Wojska Polskiego.

Urodził się w Będzieszynie, z rodziców Franciszka Galińskiego i Ludwiki z Brodzkich, właścicieli majątku ziemskiego w Będzieszynie.
Ukończył gimnazjum w Ostrowie Wielkopolskim oraz Wydział Rolny na Uniwersytecie w Lipsku.
Podczas nauki należał do tajnych, polskich organizacji patriotycznych.
Służył w wojsku niemieckim na froncie zachodnim i był w tych walkach wielokrotnie ranny.
Po wybuchu Powstania Wielkopolskiego, w grudniu 1918 roku, utworzył oddziały powstańcze w Szamotułach.
Był komendantem powiatowym sił powstańczych. Wraz ze swoimi żołnierzami rozbroił załogę niemiecką we Wronkach oraz zajął obóz ćwiczebny w Biedrusku. Brał udział w walkach na obszarach: Wieleń, Czarnków i Chodzież.
Za udział w powstaniu został odznaczony Medalem Niepodległości i pośmiertnie Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym.
W 1919 roku został awansowany na dowódcę II Okręgu Wojskowego, a od 1920 r. został komendantem obozu jenieckiego w Kaliszu.
W Wojsku Polskim służył do 15 listopada 1921 roku.

Od roku 1922 z ramienia Skarbu Państwa został administratorem klucza baszkowskiego w powiecie krotoszyńskim.
W lipcu 1923 przejął dzierżawę majątku państwowego Wyskoć, znajdującego się pod patronatem Fundacji Sułkowskich w Rydzynie.
Społecznik i działacz lokalny, kierował Kółkiem Rolniczym, był członkiem Związku Ziemian, oraz prezesem Powiatowego Związku Oficerów Rezerwy.
Za pracę społeczną został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Zmarł nagle w Poznaniu.

Tablica ustawiona przez KOŁO PRZYJACIÓŁ MUZEUM BRONI PANCERNEJ CSWL