Aniela, Sykstus, Joanna

135-lecie straży pożarnej w Bohdalov

W dniu 11 lipca 2009 delegacja OSP ze Starych Oborzysk brała udział w obchodach 135 lecia założenia straży pożarnej w Bohdalov w Czechach. Na zaproszenie prezesa jednostki Bohdalov Jaroslava Pokornego naszą gminę reprezentowali zastępca wójta Andrzej Przybyła, dyrektor Gimnazjum w Starych Oborzyskach Roman Podgórski oraz sołtys wsi Stare Oborzyska Maria Bidzińska.

W uroczystościach wzięli również udział Poseł  Karel Černý, zastępca hetmana województwa Vysočina Petr Krčál, Starosta Bohdalov Květoslav Šafránek, Komendant Straży Zawodowej ze Žďár nad Sázavou  major Miroslav Sláma oraz liczne delegacje z okolicznych jednostek. Ciekawostką był udział strażaków z Bohdalov z powiatu Svitavy, z którymi współpraca trwa ponad 5 lat.

Uroczystości rozpoczęły się przemarszem po ulicach Bohdalov. Zostały złożone również okolicznościowe wiązanki na lokalnym cmentarzu. Jubileusz był okazją do złożenia podziękowań i wręczenia odznaczeń zasłużonym strażakom. Obecni  goście złożyli gratulacje jubilatce oraz przekazali drobne upominki.W programie przygotowano pokaz ćwiczeń alpinistycznych na 25 metrowym wysięgniku, pokaz zawodów strażackich oraz koncert orkiestry dętej. Uroczystości zakończyła zabawa taneczna.

W czasie pobytu delegacja zwiedziła muzeum straży pożarnej w Prybyslav i  jednostę straży zawodowej w Źdar nad Sazavou. W niedzielę w pobliskim Nowym Mieście strażacy obchodzili 130 lecie. Na obchody zjechało kilkadziesiąt zabytkowych pojazdów i sikawek strażackich. Szczególne wrażenie zrobiły sprawne samochody strażackie Tatra i Praha z lat 40-tych.

Strażacy z Bohdalov i Starych Oborzysk podpisali 30 maja 2009 roku umowę o wzajemnej współpracy. Nasi strażcy zaprosili drużynę  młodzieżową na zawody strażackie. Strażacy z Bohdalov planują przyjechać na zawody sikawek konnych w Cichowie, które odbęda się 16 sierpnia. (ap)