Aniela, Sykstus, Joanna

Jarmark świętego Mikołaja w Parafii w Starych Oborzyskach

Mieszkańcy Starych Oborzysk po raz kolejny dali wyraz swojego wysokiego zaangażowania w działaniach na rzecz środowiska. Nie brakuje tutaj bowiem osób z pomysłami pragnących zaktywizować mieszkańców, chcących coś dobrego zrobić dla  swojej miejscowości i zarazem dla Gminy Kościan.

Tym razem z inicjatywy księdza tutejszej parafii pod wezwaniem Matki Boskiej Pocieszenia i Św. Mikołaja – ks. Wojciecha Słomińskiego oraz sołtysa wsi p. Marii Bidzińskiej zawiązał się komitet, który postawił sobie za cel zorganizowanie Jarmarku Św. Mikołaja. Pomysłów na zorganizowanie jarmarku  było bardzo dużo. Z pomocą w jego realizacji przyszło stowarzyszenie „Centrum Rozwoju Gminy Kościan”. Pod kierunkiem prezesa stowarzyszenia pani Jolanty Nowickiej, przygotowany został wniosek o pozyskanie środków na ten cel, w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów, tj. operacji, które nie odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach działań Osi 3 ale przyczyniają się do osiągnięcia celów tej osi skierowany do LGD „Gościnna Wielkopolska”. Całkowity koszt projektu wyniósł  ponad 24.000,- zł.

Przez dwa miesiące w wiejskiej świetlicy środowiskowej, dla mieszkańców Starych  Oborzysk i wsi należących do parafii, organizowane były warsztaty o różnym charakterze.  Prowadzone były warsztaty z decoupage i fotografii, scrapbooking /technika komponowania odpowiedniego tła dla zdjęć/, śpiewu, pieczenia ciast świątecznych i wykonywania ozdób świątecznych. Warsztaty cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem nie tylko wśród dorosłych, ale także wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Do wiejskiej świetlicy środowiskowej chętnie przychodzili zarówno dziewczęta jak i chłopcy.

Podsumowaniem warsztatów i zarazem projektu był Jarmarku Św. Mikołaja, który zorganizowany został w niedzielę 9 grudnia w świetlicy wiejskiej. Na zaproszenie proboszcza parafii Ks. Wojciech Słomińskiego do Starych Oborzysk przybyli m.in.: JE biskup Zdzisław Fortuniak, Ks. Prałat Czesław Bartoszewski, starosta kościański Andrzej Jęcz, wójt Gminy Kościan Henryk Bartoszewski, burmistrz Czempinia Dorota Lew-Pilarska.

Jarmark Św. Mikołaja rozpoczęła Msza Święta celebrowana przez JE biskupa Zdzisława Fortuniaka. Po mszy nastąpiło uroczyste zapalenie iluminacji ledowej na przykościelnej choince. Następnie wszyscy mieszkańcy zostali zaproszeni do świetlicy wiejskiej do obejrzenia wystawy prac uczestników warsztatów. Tutaj członkowie miejscowego Klubu Seniora, także uczestnicy warsztatów, zaprezentowali kilka okolicznościowych piosenek. Podczas jarmarku można było napić się kawy i skosztować wypieków świątecznych. Bardzo liczny udział mieszkańców w warsztatach i jarmarku świadczy o dużym  zapotrzebowaniu na tego typu inicjatywy. Pomysł na Jarmark Św. Mikołaja był po prostu przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.