Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Zaktualizuj Internet Explorer bądź zainstaluj inną przeglądarkę.

Wpis został dodany do czytelni.Zamknij komunikat

Wpis usunięty.Zamknij komunikat

Dodaj wpis do czytelni.
Usuń z czytelni.
you tube
thumbnail
29
marca
piątek
Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
Budżet
System Elektronicznej
Skrzynki Podawczej
EBOK Wodociągi
Czujniki stanu powietrza
CZYTELNIA
kod

Odpady komunalne w nowym systemie

     Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, od 1 lipca 2013 roku zmieszane odpady komunalne muszą trafiać do zakładów przetwarzania. W różnych mediach można usłyszeć lub przeczytać wiele informacji dotyczących nowych rozwiązań, które mają pomóc stworzyć gminom lub ich związkom nowoczesny, korzystny dla naszego naturalnego środowiska, system gospodarowania odpadami. W tym celu Ministerstwo Ochrony Środowiska stworzyło nawet specjalną stronę internetową www.naszesmieci.pl, na której wyjaśnia zasady nowego systemu. Nasz cykl, który inaugurujemy tym artykułem ma pozwolić Państwu na poznanie i mamy nadzieję na zrozumienie, jak system ten będzie funkcjonował na terenie naszych gmin, będących gminami – uczestnikami dwóch Związków Miedzygminnych: „Selekt” i „Obra”. Dla obszaru działania obydwu związków (tzw. Region IV), w których zrzeszone są w sumie 24 wielkopolskie gminy, w miejscowości Piotrowo Pierwsze już od ubiegłego roku funkcjonuje nowoczesny zakład – Centrum Zagospodarowania Odpadów SELEKT Sp. z o.o.. Zakład jest instalacją, służącą do tzw. mechaniczno – biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych, wytworzonych przez wszystkich zamieszkujących  w naszych gminach mieszkańców oraz  powstałych w zakładach pracy. Co bardzo ważne, Zakład posiada status instalacji regionalnej, jednej z pięciu  funkcjonujących w całym województwie wielkopolskim.

     Do zakładu po 1 lipca 2013 r. trafiać będą wszystkie wytworzone  w IV Regionie zmieszane odpady komunalne, odpady z selektywnej zbiórki, odpady zielone a także odpady niebezpieczne. Zakład zbudowany jest z dwóch niezależnych linii technologicznych: jedna do przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych  a druga do doczyszczania i przetwarzania odpadów z selektywnej zbiórki.

     Pierwsza linia ma za zadanie rozdzielenie strumienia odpadów  komunalnych na frakcje o średnicy 0-20 mm, 20 -80 mm i >80 mm. Frakcja drobna 0-20 mm, tzw. „frakcja mineralna” wykorzystywana jest przede wszystkim do wypełniania wyrobisk oraz rekultywacji istniejących składowisk odpadów, frakcja 20 – 80 mm  zawierająca największy udział odpadów biodegradowalnych przekazywana jest do kompostowni w celu ich biologicznej stabilizacji. Stabilizacja odpadów ma za zadanie poddanie odpadów procesom tlenowego rozkładu materiału organicznego oraz ujęcia i oczyszczenia szkodliwych gazów procesowych. Materiał po stabilizacji jest już biologicznie bezpieczny i przekazany do składowania nie wydziela już biogazu a jego objętość zmniejsza się o ok. 30%. Frakcja >80 mm, po ręcznym wysortowaniu surowców wtórnych (papier i tektura, metale, tworzywa sztuczne) przekazywana jest jako komponent do produkcji paliwa alternatywnego, z którego odzyskiwana jest energia.

     Na drugą linię technologiczną przekazywane są odpady pochodzące z selektywnej zbiórki. Tutaj ponownie segregowane są surowce wtórne z podziałem na papier, tekturę, opakowania z tworzyw sztucznych typu PET (dodatkowo segregowane na kolory), opakowania z tworzyw sztucznych typu PP (opakowania po chemii gospodarczej), folię, szkło. Pozostałości po sortowaniu (nawet do 40% zawartości)  pochodzące z doczyszczania surowców wtórnych przekazywane są jako dodatek do produkcji paliwa alternatywnego. Wszystkie odzyskane surowce wtórne przekazywane są do recyklingu.
W wydzielonej części zakładu odbywa się kompostowanie odpadów zielonych (trawa, gałęzie, liście, kwiaty), a kompost wykorzystywany jest jako materiał do rekultywacji terenów zdegradowanych.

     SELEKT posiada również magazyn przystosowany do tymczasowego gromadzenia odpadów niebezpiecznych takich jak: zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, opakowania po farbach i lakierach, baterie i akumulatory, zużyte filtry olejowe, przepracowane oleje, które przekazywane są specjalistycznym firmom do unieszkodliwienia.

     Zakład w Piotrowie Pierwszym nie posiada własnego składowiska odpadów, dlatego szczególny nacisk kładziony jest na odzysk możliwie jak  największej ilości surowców wtórnych, zmniejszanie objętości i szkodliwości odpadów biodegradowalnych oraz przygotowywanie odpadów do produkcji paliwa alternatywnego.

     Funkcjonowanie takiego zakładu w Piotrowie Pierwszym, daje gminom przekazującym tam odpady komunalne gwarancje osiągnięcia celów jakie stawia nam Unia Europejska, w szczególności w kontekście ograniczenia ilości poszczególnych rodzajów odpadów kierowanych do składowania w kolejnych latach.

     Materiał nadesłany przez Izabelę Urban - Biuro Związku Międzygminnego "Centrum Zagospodarowania Odpadów - SELEKT"

Mobilnie
kod
Przeglądaj naszą stronę na wszystkich
urządzeniach mobilnych.
Marzec
2024
p w s c p s n
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31