Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Zaktualizuj Internet Explorer bądź zainstaluj inną przeglądarkę.

Wpis został dodany do czytelni.Zamknij komunikat

Wpis usunięty.Zamknij komunikat

Dodaj wpis do czytelni.
Usuń z czytelni.
you tube
thumbnail
25
kwietnia
czwartek
Marek, Jarosław, Wasyl
Budżet
System Elektronicznej
Skrzynki Podawczej
EBOK Wodociągi
Czujniki stanu powietrza
CZYTELNIA
kod

93. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

     Powstanie Wielkopolskie. Dzięki niemu, Wielkopolanie zyskali wolność, a ziemie stanowiące kolebkę państwowości polskiej wróciły do macierzy. Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku, w reakcji na demonstracje Niemców sprzeciwiających się wizycie w Poznaniu polskiego pianisty i działacza niepodległościowego Ignacego Paderewskiego. Pod koniec grudnia powstańcy ruszyli do ataku w całej Wielkopolsce.

     Walki toczyły się do stycznia 1919 roku. Do połowy tego miesiąca powstańcy wyzwolili niemal całą Wielkopolskę, która znalazła się w granicach Rzeczypospolitej. Zachodnie granice państwa ukształtowały się korzystniej, niż zakładano pierwotnie.

     Powstanie ogarnęło teren liczący około 25 tysięcy kilometrów kwadratowych, na którym żyło prawie 2 miliony ludności. W szczytowym momencie działań armia powstańcza liczyła 72 tysiące dobrze wyposażonych żołnierzy.

     W 2008 roku, Sejm przyjął uchwałę, w której oddano hołd Wielkopolanom i zaznaczono, że powstańcy wielkopolscy "pozostaną w naszej historii przykładem patriotyzmu, miłości ojczyzny i gotowości służenia jej w każdej potrzebie".

     Znaczenie Powstania Wielkopolskiego nie sprowadza się tylko do przyniesienia niepodległości Wielkopolsce. Zryw niepodległościowy odegrał dużą rolę przez sam fakt, że zakończył się sukcesem, a powstańcy wnieśli wielki wkład w tworzenie niepodległej, odrodzonej ojczyzny.

     Uroczystości upamiętniające bohaterów Powstanie Wielkopolskiego odbyło się we wtorek, 27 grudnia w Kościanie na placu Ignacego Jana Paderewskiego. Przybyłe delegacje reprezentujące samorządy, szkoły oraz stowarzyszenia złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów oraz znicze. Gminę Kościan reprezentowali  Jan Szczepaniak - Przewodniczący Rady Gminy Kościan, Marieta Szkudlarska - Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Kościan oraz Andrzej Przybyła - Zastępca Wójta Gminy Kościan.

Mobilnie
kod
Przeglądaj naszą stronę na wszystkich
urządzeniach mobilnych.
Kwiecień
2024
p w s c p s n
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30