Adolf, Leon, Tymon

Marieta Szkudlarska i Jolanta Nowicka – Obywatelki poszukiwane

Marieta Szkudlarska – radna gminy Kościan, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich i założycielka zespołu „Kokorzynianki” oraz Jolanta Nowicka – nauczyciel w gimnazjum w Starych Oborzyskach jak i prezes Stowarzyszenia „Centrum Rozwoju Gminy Kościan” odniosły kolejny sukces jako kobiety aktywne.  Znalazły się bowiem w stu osobowej grupie laureatek konkursu „Obywatelka poszukiwana”.

Konkurs finansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2010, skierowany był do kobiet aktywnych społecznie. Lokalnych liderek, śmiało wytyczających cele i  odważnie je realizujących. Kobiet, dzięki którym ludziom wokół żyje się lepiej. Plebiscyt ten jest elementem dużego projektu „Czas Obywatelek”.

Akcja o charakterze niekomercyjnym i apolitycznym, wyróżniająca kobiety przedsiębiorcze, które każdego dnia angażują i inspirują do działania innych ma znaczenie, którego nie da się przecenić.

Wywiady z Marietą Szkudlarską i Jolantą Nowicką ukazały się w książce “Obywatelka poszukiwana” pośród innych 100 aktywnych kobiet - liderek, które aktywnie biorą udział w procesie budowania społeczeństwa obywatelskiego. Książka powstała, by zaprezentować sprawdzone liderki i efekty ich pracy, by zaprosić je do współpracy ze sobą i je promować, wreszcie by inspirować inne kobiety do społecznej aktywności i zaangażowania, które przynoszą satysfakcję i radość. W książce zostały zaprezentowane najbardziej inspirujące – zdaniem liderek Fundacji Obywatelki.pl – historie pracy kobiet na rzecz wspierania niepełnosprawnych, ratowania w chorobie, pomagania w potrzebie, promowania wolontariatu, wspierania rodziny i innych ważnych i potrzebnych działań.