Julia, Erwina, Benedykt

Obchody Święta Niepodległości

Uroczyste obchody Święta Niepodległości tradycyjnie rozpoczęła Msza Święta w intencji ojczyzny w kościańskim kościele farnym. Następnie na rynku odbyły się uroczystości patriotyczne z udziałem Kompanii Honorowej 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego im. gen. dyw. Stefana Roweckiego „Grota”. Podczas uroczystości miał miejsce Apel Pamięci z salwą honorową i złożenie kwiatów w miejscach pamięci narodowej.

Na rynku można było zobaczyć moździerz samobieżny RAK, rozdawano chorągiewki, a dla zmarzniętych kuchnia  polowa serwowała grochówkę. Dodatkowymi atrakcjami były pokaz fechtunku oraz strzelnica przygotowana przez Stowarzyszenie im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej. W Muzeum Regionalnym w ratuszu z okazji święta urządzono dwie wystawy: o wojskowej konspiracji na Ziemi Kościańskiej podczas II wojny światowej oraz o dziejach polskiej szabli - tej ostatniej towarzyszyły pokazy fechtunku w wykonaniu Dariusza Bieleckiego i Tomasza Abramskiego, instruktora szermierki podczas produkcji takich filmów jak „Ogniem i mieczem” oraz „Wiedźmin”.

W uroczystościach Gminę Kościan reprezentowali Andrzej Przybyła - Wójt Gminy Kościan, Mirosław Duda - Zastępca Wójta Gminy Kościan oraz Marieta Szkudlarska – Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Kościan. Organizatorami obchodów były samorządy Miasta Kościan oraz Gminy Kościan.

fot. elka.pl