Marek, Jarosław, Wasyl

„Narody, tracąc pamięć, tracą przyszłość”

Dzisiaj żyjemy w wolnym kraju, obaliliśmy komunizm, a przemiany demokratyczne zapoczątkowane w naszym kraju przyniosły wolność innym narodom Europy środkowo-wschodniej i pozwoliły dziś funkcjonować w zjednoczonej Europie.

Wolność jednak to nie tylko przywilej, ale również wielki obowiązek. Z wolności musimy nauczyć się tak korzystać, tak aby jej nie utracić. Wolność jest nam dana, ale również zadana. Dlatego dziś możemy sobie zadać pytanie: Co my robimy dla dobra wspólnego, dla Gminy, dla Ojczyzny?

Dziś spotkaliśmy się w lasku kurzogórskim, miejscu kaźni naszych rodaków w dniu 9 listopada 1939 roku, i przypominając tamte wydarzenia z okresu okupacji hitlerowskiej przestrzegamy kolejne pokolenia przed powtórką fanatyzmu i faszyzmu. Uczmy się na błędach historii!

Przed tablicą poległych w lesie w Kurzej Górze hołd pomordowanym oddali oraz okolicznościowe wiązanki i znicze złożyli samorządowcy powiatu kościańskiego, Miasta Kościana, Gminy Kościan, przedstawiciele Nadleśnictwa Kościan i członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej.