Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Zaktualizuj Internet Explorer bądź zainstaluj inną przeglądarkę.

Wpis został dodany do czytelni.Zamknij komunikat

Wpis usunięty.Zamknij komunikat

Dodaj wpis do czytelni.
Usuń z czytelni.
you tube
thumbnail
17
października
niedziela
Lucyny, Małgorzaty, Wiktora
System Elektronicznej
Skrzynki Podawczej
EBOK Wodociągi
Czujniki stanu powietrza
CZYTELNIA
kod

X edycja gry miejskiej „Kryptonim Wolność"

Na 2 października br. w Kościanie zaplanowana jest X edycja powstańczej gry miejskiej „Kryptonim Wolność”. Ze względu na obostrzenia nie mogła odbyć się w lutym, mamy nadzieję że uda się ją bezpiecznie przeprowadzić w tym nowym terminie. Tego dnia Kościan zmieni się w powstańcze miasto sprzed ponad wieku. Dziesiątki rekonstruktorów przypomną życie z początku XX wieku, ożyją koszary 37. Pułku Fizylierów, patrole pruskiego zaborcy przejmą kontrolę nad miastem. Gra nawiązuje do brawurowej akcji pod kryptonimem "Wolność", przeprowadzonej w nocy z 29 na 30 grudnia 1918 roku przez Kościańską Rezerwę Skautową, gdy młodzi skauci wyzwolili miasto bez jednego wystrzału. Przypomina podchody, czy też bieg na orientację z elementami łamigłówek i szarad, z fabułą odnoszącą się do historycznych wydarzeń, które mają i bawić i uczyć, jednocześnie upamiętniając historię Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

Plan miasta zamieni się w planszę do gry, a uczestnicy będą musieli wykonać specjalnie przygotowane zadania. Tajne instrukcje i inscenizacje przeniosą graczy w klimat konspiracji, ale też pomogą w pokonywaniu wielu czekających na nich misji. Uczestnicy będą musieli wcielić się w rolę powstańców, skautów i sanitariuszy. Logiczne myślenie, wiedza na temat miasta, i wspólna praca zespołowa będą dodatkowym atutem. Będą rekonstrukcje, karabiny, armaty, samochód pancerny z epoki, zabytkowe drezyny, tyrolka, a przede wszystkim zabawa z historią w tle. 

Termin tegorocznej gry przypadnie w 82. rocznicę rozstrzelań zasłużonych obywateli pod ratuszem w Kościanie 2 października 1939 r., do czego nawiązywać będą także jej elementy. Grę przeprowadzą rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej i grupy Artyleria z Poznania oraz innych grup rekonstrukcyjnych.

Współorganizatorami wydarzenia są Gmina Kościan, Starostwo Powiatowe w Kościanie, Wojewódzkie Centrum Neuropsychiatryczne w Kościanie i instytucje kościańskie.

Szczegóły, zapisy i pierwsze wskazówki niebawem na miejskiej witrynie internetowej: www.gramiejska.koscian.pl 

Serdecznie zapraszamy dzieci, młodzież, jak również dorosłych do podjęcia wyzwania i udziału w żywej lekcji historii oraz sprawdzenia się w roli powstańca!

Aktualności aktualności
zobacz
obrazek
15 października 2021
15 października 2021 Nagrody wójta dla nauczycieli
zobacz
obrazek
15 października 2021
14 października 2021 Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej
Mobilnie
kod
Przeglądaj naszą stronę na wszystkich
urządzeniach mobilnych.
Październik
2021
p w s c p s n
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31