Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Zaktualizuj Internet Explorer bądź zainstaluj inną przeglądarkę.

Wpis został dodany do czytelni.Zamknij komunikat

Wpis usunięty.Zamknij komunikat

Dodaj wpis do czytelni.
Usuń z czytelni.
you tube
thumbnail
03
czerwca
środa
Leszek, Anatola, Tamara
System Elektronicznej
Skrzynki Podawczej
EBOK Wodociągi
Czujniki stanu powietrza
CZYTELNIA
kod

Racot. Tygiel Kultur

Zakończone przed stu laty powstanie wielkopolskie, przyniosło pozostającemu od 1798 roku w posiadaniu holenderskim i niemieckim Racotowi, powrót do odrodzonej Rzeczpospolitej. Wówczas to kończyła się z jednej strony epoka naznaczona obecnością na ziemi kościańskiej holenderskiej rodziny królewskiej i wielkoksiążęcego domu saksońsko-weimarskiego, z drugiej natomiast rozpoczynał się czas Racotu prezydenckiego. Świadkiem tamtych wydarzeń był nie tylko zespół pałacowy, wyjątkowe dzieło sztuki po dzień dzisiejszy budzący zachwyt, ale również, a może przede wszystkim, dawna kaplica pałacowa powstała z fundacji książąt Jabłonowskich. Ona to właśnie przez stulecia służyła Polakom, Holendrom i Niemcom, a także katolikom i protestantom. Dla nich wszystkich była ważnym elementem manifestacji swojej obecności. To zaś nierzadko wywoływało konflikty i wrzenie, niczym w tyglu. Jednak sąsiedztwo polsko-holendersko-niemieckie trwało. Racot zatem dzięki swej historii jest predestynowany do tego, by przypominać o mozaikowym charakterze kultury polskiej, ale i europejskiej. Ponadto pokazuje dobitnie, że wielka historia, wsparta była przez wydarzenia lokalne. Siłą każdej kultury winna być jej różnorodność. Tak jest w Racocie. Chcemy by dzięki czerwcowemu spotkaniu ta wielość został raz jeszcze przypomniana i wyeksponowana.

Dla pokazania tej różnorodności, przypomnienia, że Polska nigdy nie była jednokulturowa, jednonarodowa ani jednoreligijna, dla przywołania momentów trudnych, ale i wskazania uniwersalnej drogi porozumienia, zaproponowałem proboszczowi parafii w Racocie – ks. Stanisławowi Tokarskiemu – umieszczenie na kościele pamiątkowej, trójjęzycznej tablicy, która przypominałaby o czasach minionych i niosła przesłane dla kolejnych pokoleń.

Tablica o wymiarach 130 x 70 x 3 z białego marmuru Carrara, z godłami Polski, niderlandzkiej rodziny królewskiej i wielkich książąt saksońsko-weimarskich wykonana zostanie przez pracownię kamieniarską Państwa Gościniaków – Salar w Gierłachowie.

Wspólnie z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa, Parafią św. Stanisława Kostki w Racocie, Stadniną Koni Racot Sp. z o.o., Gminą Kościan i Powiatem Kościańskim, zapraszamy na wyjątkowe spotkanie, podczas którego historia nabierze nowego wymiaru!

Swoją obecność na uroczystościach potwierdzili książę Michał-Benedykt von Sachsen-Weimar-Eisenach oraz Towarzystwo Historyczne Oranje-Nassau Holandia. Skoro z tak daleka przybędą liczni, to i Państwa nie może zabraknąć.

PROGRAM (wstęp wolny):

15:00 | kościół pw. św. Stanisława Kostki w Racocie | odsłonięcie pamiątkowej tablicy upamiętniającej przynależność świątyni do trzech narodów i dwóch wyznań

15:20 | nabożeństwo ekumeniczne w intencji jedności chrześcijan, pojednania między narodami i  pokoju

16:15 | dziedziniec przed pałacem | krótka prelekcja i wystąpienia gości

17:00 | rekonstrukcja z czasów powstania wielkopolskiego (Stowarzyszenie im. „Kościańskiej Rezerwy Skautowej” a następnie degustacja trzech potraw z kuchni polskiej, holenderskiej i niemieckiej (park) – symboliczna opłata (na rzecz restauracji i hotelu w Racocie)

19:00 | koncert Capelli Zamku Rydzyńskiego

W międzyczasie zwiedzanie pałacu, powozowni, stadniny.

Uroczystości towarzyszyć będą dwie wystawy. Jedna przypominająca historię wielonarodowego Racotu, eksponująca najważniejsze aspekty obecności w miejscowości Holendrów i Niemców, jak również relacje między trzema narodami. Druga poświęcona będzie porównaniu katolicyzmu i protestantyzmu. Pokazane zostaną główne różnice między obu wyznaniami, ale także podkreślone będą elementy wspólne. Od historii, przez religię na wymiarze społecznym i artystycznym skończywszy. Obie wystawy mają przybliżyć wielość tradycji, które w niewielkim Racocie spotkały się i stworzyły wyjątkową mozaikę.


Patronat honorowy nad uroczystością objął ks. abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański.

W założeniu inicjatywa „Racot. Tygiel kultury” ma mieć charakter dwuletni i będzie się odbywać w czerwcu. Podczas edycji w 2021 roku jej kanwą będzie stulecie utworzenia w Racocie siedziby prezydenckiej. Przyjrzymy się zatem wyjątkowej historii okresu dwudziestolecia międzywojennego, zmierzymy się z kilkoma mitami odnoszącymi się do tego czasu i postaramy się pokazać jego wyjątkowe zróżnicowanie.

Aktualności aktualności
03 czerwca 2020 Konkurs dla uczniów szkół podstawowych Kupuj świadomie - PRODUKT POLSKI
02 czerwca 2020 Sanitacja gminy
zobacz
obrazek
02 czerwca 2020
Mobilnie
kod
Przeglądaj naszą stronę na wszystkich
urządzeniach mobilnych.
Czerwiec
2020
p w s c p s n
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30